Granule

Hned po senu jsou jako vhodným základním příjmem potravy pro činčilu chovanou doma vyvážené granule či pelety. Kvalitní granule podávejte každý den (přibližně 30 g na činčilu), znečištěné zbytky odstaňujte. Zajistěte zvířeti trvalý a volný přístup k pitné vodě.

Existuje mnoho typů granulí. Některé jsou si vzhledově podobné, ale složení mohou mít naprosto odlišné a i to je důvod velkých cenových a kvalitativních rozdílů. Základním faktorem kvalitního výstupu jsou samozřejmě kvalitní vstupní suroviny a také jejich šetrné zpracování, aby si uchovaly co nejvíce pozitivních vlastností. Důležitá je například podoba a množství obsažené vlákniny, dále nízký obsah tuku a absence pro organismus zbytečných nebo dokonce nebezpečných aditiv a cukrů.

Jako základní krmivo nedoporučujeme krmení složené ze semínek, plodů, případně dalších složek, protože hrozí selekce potravy a nevyvážené stravování, které může vést nejen k zažívacím potížím, ale i k nevratným problémům s vnitřními orgány. U směsí, kde jsou kromě granulí také pamlsky, doporučujeme pečlivě zvážit, kolik takové směsi zvířeti podávat, aby krmná dávka neobsahovala příliš velké množství pamlsků. Možností je například směs obsahující pamlsky pouze přidávat k homogenním granulím. Granulí můžete dávat více typů najednou.

Činčila má velice citlivé zažívání! Nedoporučujeme nárazové nebo velmi časté střídání. Vždy při změně stravy postujte pomalu - po částech, než přejdete zcela na novou.