Pamlsky

Oblíbená (nejen) činčilí složka. Ale pozor, všeho s mírou!!!

Sušené traviny, lístečky a bylinky jsou nejpřirozenější forma pamlsků. Dále sušené plody, jako například sušené jablko, šípek nebo jahoda, ale u nich je obzvláště potřeba si ohlídát, aby neobsahovaly konzervanty a jiné přidatné látky (u nás toto samozřejmě pečlivě kontrolujeme). Další variantou jsou různými zbůsoby, například pečením, zpracované rostlinné suroviny. Některé dobroty je vhodné podávat pouze výjimečně, zejména ty s vyšším množstvým tuku (nad 5%) nebo sladké pochutiny. Doplňkové krmivo je nutno vybírat s rozumem a podávat v malém množství, abychom zvířátku neubližovali.

Postačí jeden až dva pamlsky denně, abychom nezpůsobili zdravotní problémy, ať už zažívací potíže nebo v dlouhodobějším horizontu třeba problémy se zuby či vnitřními orgány. Vždy maximálně do 25% celkového množství krmiva, které zvířátko za den sní. Přísnější odhady veterinářů hovoří dokonce jen o 5%.

Nikdy nedávejte činčile ořechy a podobně tučné věci, ani ovoce konzervované olejem (např. běžně prodávané rozinky!!!), nedokáže je bez újmy strávit. Problém sice neuvidíte hned a pouhým okem, zvířátku by to však postupně zničilo vnitřní orgány.